BALIKESİR EDREMİT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

AHİLİK HAFTASI KUTLAMA PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ahilik Haftası Edremit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen programla kutlandı.
AHİLİK HAFTASI KUTLAMA PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Edremit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması ile başladı.

Okul müdürü Orhan Koç günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, “Ahilik anlayışı, toplumda yaşayan fertleri birbirine yaklaştırmak, aralarında dayanışma kurulmasını sağlamaktır. Ahinin, eli, kapısı ve sofrası açık olmalı. Ahilik Teşkilatı misyon hep birlikte hedeflere yürümek mantığına dayanır. Bu misyon örgütü ileri götüren yol gösteren bir ışıktır. Dünyaya düzen ve hizmet vermek isteyen iddiasında olan ahiler misyonlarını yerine getirebilmek için önce kendilerinin mükemmel olmaları gerektiğinin bilincindedirler. Ahi önce kendisine çeki düzen vermelidir ki inandırıcı olsun, hizmet verebilsin. Bu bağlamda ahi şöyle nitelendirilmektedir; huyları güzel olan, zekatını veren, anne ve babasına ihsanda ve itaatte bulunan, komşusunu ağırlayan, işlerini güzelleştiren, sözlerinde doğru olan, amellerini en güzel hale getirmeye çalışan, kardeşlerinin haklarını savunan, hastayı ziyaret eden kişidir. Gerçek ahiler dürüst olmalı ve adaletten ayrılmamalıdır. ” dedi.

Ardından kürsüye gelen Ayakkabıcılar Odası başkanı Alaaddin Akçeşme ise, “Ahi kardeş, arkadaş, yaren dost, yiğit anlamına gelmektedir. Ahilik, haksız rekabeti ortadan kaldıran, kaliteli üretimi teşvik eden, haklıyı kayıran, teşkilat mensupları arasında yardımlaşmayı sağlayan mükemmel bir çırak, kalfa, usta ilişkisi kuran sürekli insana saygı ve sevgiyi işleyen vatanperverliği, bayrağı ezanı ve devleti mukaddes sayan çoğulcu demokrasinin hakim olduğu bir teşkilattır” ifadelerini kullandı.

Ahiliğin maneviyatı iyi kullanmak olduğunu ifade eden Kaymakam Erguvan ise, bunun bugün kanunlarla güvence altına alındığını söyledi. Erguvan, “Bugün modern dünyada, Türkiye’de her şeyi kanunla düzenliyoruz. Ama geçmişte ahilik bugün kanunla düzenlenen her şeyi içeriyordu. Problemleri çözüyordu. Ayrıca hukuksal zorla yaptırılan işlerin dışında manevi baskısı ön plandaydı Bu nedenle yeni işyeri açacak öğrencilere o esnaf, o ahilik anlayışıyla hareket ederse, bu ülke için ve kendiniz için çok iyi şeyler yaparsınız. Ben 33 senelik kaymakamım. Nerede sanat okulu görsem ve sanat okulunda bir eksiklik görsem o okulun müdürü başta olmak üzere okula gelen tüm öğrencileri de ayıplarım. Çünkü o okulda her meslekten kişi yetiştirildiği için parmakla gösterilmelidir.”şeklinde konuştu.

Ardından ise mezun olan öğrencilere törenle iş yeri açma belgeleri protokol üyeleri tarafından verildi. Ahilik ile ilgili şiirler, Şeyh Edebali’nin nasihati, ahiliğin görevleri ve ahilik konulu slayt gösterileri sonrası tören, yapılan ikram ile sona erdi.

 

Ahilik haftası kutlamalarına, Kaymakam Abdulhamit ERGUVAN, Belediye Başkan Vekili Mehmet ERTAŞ, Emniyet Müdürü Mustafa KORKMAZ, İlçe Jandarma Komutanı İlkay GÜL, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf KOÇ, meslek oda başkanları, diğer daire amir ve müdürleri ile eğitimciler katıldı.

 

 

Soğanyemez Mah. Yılmaz Akpınar Bulvarı No11/1 Edremit/BALIKESİR - (266) 373 15 04, (266) 373 27 40

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.