BALIKESİR EDREMİT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Cumhuriyetin kuruluşunun 91. Yıldönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Cumhuriyetin kuruluşunun 91. Yıldönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

 

Cumhuriyetin kuruluşunun 91. Yıldönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Cumhuriyetin kuruluşunun 91. yıldönümü dolayısıyla İlçemizde düzenlenen törenler, Şehit Hamdibey Meydanı’ndaki Atatürk anıtına çelenk koyulmasıyla başladı.

Cumhuriyet Bayramı için Edremit’te ilk tören, 28  Ekim günü saat 13:00´da Şehit Hamdibey Meydanı’nda düzenlendi. Kaymakam Abdülhamit Erguvan, Belediye Başkanı Kamil Saka, 19. Motorlu Piyade Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Topçu tarafından Atatürk anıtına çelenk koyuldu. Ardından saygı duruşu yapıldı ve İstiklâl Marşı okundu. Törene Cumhuriyet Başsavcısı Şenol Taşkale, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, askerî erkân, öğrenciler ve diğer vatandaşlar da katıldı.

29 Ekimdeki kutlamalar, sabah 9:30´da Öğretmenevi’nde başladı. Edremit Kaymakamı Abdülhamit Erguvan, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Topçu, Belediye Başkanı Kamil Saka, tebrikleri kabul etti. Protokol mensupları ardından Şehit Hamdibey Meydanı’na gitti. Buradaki program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
İlçe Kaymakamımız Sayın Abdulhamit  Erguvan, ”Törene katılan herkesin Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum. 1919’da Samsun’a çıkarak başlayan hareket, 1922 ‘de Lozan Antlaşması ile devam eden süreçte, saltanatın kaldırılması, başkentin Ankara’ya taşınması ve en sonunda bizi taçlandıran cumhuriyetin ilanıyla sonuçlanmıştır. Cumhuriyet çok kolay kazanılmadı. Atatürk’ün dediği gibi kanla her yeri kırmızıya boyayarak bu cumhuriyeti kurduk” dedi.
Ardından öğrenciler şiirler okudu. 29 Ekim Cumhuriyet konulu şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi. Folklor gösterisinin ardından  resmi geçitle törenler sona erdi.

 

 

 

Soğanyemez Mah. Yılmaz Akpınar Bulvarı No11/1 Edremit/BALIKESİR - (266) 373 15 04, (266) 373 27 40

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.