BALIKESİR EDREMİT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitimde İyi Örnekler Edremit-2015 Ödül Töreni Düzenlendi.

Eğitimde İyi Örnekler Edremit-2015 Ödül Töreni Düzenlendi.

Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan ”Eğitimde İyi Örnekler Uygulamaları Edremit-2015” projesi ödül töreni 01 Haziran 2015 Pazartesi günü Edremit Kaymakamı Sayın Abdulhamit ERGUVAN, Belediye Başkanı Kamil SAKA, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf KOÇ, daire müdürleri, okul ve kurum müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve velilerin katılımıyla Şükrü Tunar Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

             2014-2015 Öğretim Yılı 2.döneminde uygulanan Eğitimde İyi Örnekler Uygulamaları Edremit 2015 projesinin amacı :Eğitim ve öğretim faaliyetleri kapsamında, resmi Okul ve kurumlarda, kurum içinde ve kurum dışında hayat boyu öğrenmeyi sağlamak, yürütülen faaliyetler sonucunda ortaya çıkan öğrenmek-öğretmek, değişmek, değiştirmek kavramları çerçevesinde iyi örnekleri paylaşmak, bu örneklerden haberdar olmak ve özgün çalışmaları belirleyerek ön plana çıkarıp bu uygulamaların tüm okul ve kurumlarımız tarafından model alınmasını sağlamaktır.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmi okul ve kurumların ortaya koydukları ve yürüttükleri özgün uygulama örnekleri 18 kategoride uygulanmıştır. 15 okul tarafından 13 kategoride toplam 36 proje müracaat etmiş ve yapılan müracaatlar değerlendirilmiştir.

Yenilikçi Eğitim Uygulama Örnekleri ve katılım sayıları şu şekildedir:

1-Dezavantajlı öğrenci ve kesimlere yönelik uygulama örnekleri   1 proje
2-Değerler eğitimi ile ilgili uygulama örnekleri  2 proje
3-Mesleki eğitim uygulama örnekleri   3 proje
4-İlkokullarda serbest etkinlik ile ilgili uygulama örnekleri          2 proje
5-Anasınıfı eğitimi uygulama örnekleri         7 proje
6-Eğitimde teknoloji kullanımı uygulama örnekleri                 1 proje
7-Okul-kutum –sınıf ve okul bahçesi uygulama örnekleri  4 proje
8-Okul aile birliği uygulama örnekleri  2 proje
9-Sosyal-kültürel ve sportif uygulama örnekleri       5 proje
10-Psikolojik danışmanlık ve rehberlik uygulama örnekleri  2 proje
11-Hayat boyu öğrenme uygulama örnekleri 1 proje
12-Akademik başarıyı arttırma uygulama örnekleri 1 proje
13-Yenilikçi eğitim uygulamaları  

5 proje

           “Eğitimde İyi Örnekler Uygulamaları Edremit 2015” çalışması eğitim personelinin başvurularının birbiriyle rekabet ettiği ya da başvuruların iyiden kötüye sıralandığı bir yarışma olmayıp, eğitim personelimizin geliştirdikleri örnekleri birbiriyle paylaşmalarına ve birbirlerine model olmalarına imkan sağlamayı hedeflemektedir. Bu bağlamda geliştirilen seçme koşulları paylaşımda sunulacak örneklerin kalitesini arttırmayı, dolayısıyla katılımcıların öğrenme fırsatlarını geliştirmeyi amaçlamaktır. Paylaşımda sunulan  iyi örneklerin eğitim sürecinde bir eksikliğe cevap vermek, gelişim sağlamak gibi amaçlar geliştirilmesi önemsenmektedir.

Bu kapsamda aşağıdaki hedeflere ulaşılması amaçlanmıştır.

A.Uygulama sonucunda ortaya çıkan iyi örneklerin Edremit İlçesindeki okullarda ve kurumlarda uygulanarak yaygınlaşmasının sağlanması.

B.Eğitim ve öğretim sürecinde okula-kuruma katkı sağlayan, hizmet sunan paydaşların sundukları hizmet kalitesinin arttırılmasının sağlanması.

C.Öğrenci-öğretmen-yönetici ve velilerin kendilerini geliştirmeleri ve eğitim öğretim faaliyetleri boyunca daha iyi örnekler ortaya koyabilmeleri doğrultusunda motive edilmelerinin sağlanması

D.Farklı ve yeni uygulamaları ortaya çıkararak insan kaynaklarından maksimum düzeyde istifade edilmesi, kamu kaynaklarının doğru ve verimli kullanılmasının sağlanması.

E.Okul aile birliği, mezunlar derneği, STK lar gibi okula gönüllü hizmet eden kurumların çalışmalarının doğru yönlendirilmesi, eğitime katkı düzeylerinin yükseltilmesinin sağlanması.

  

YAPILAN DEĞERLENDİRME SONUNDA İLK ÜÇ DERECEYE GİREN PROJE

1. “Bir Okul Kültürü Oluşturma Modeli ” adlı projeyle Salih Korkut Budaras Fen Lisesi Öğretmenlik Meslek Dersleri Öğretmeni Altan DEMİREL 

2. “Web Araçları ile İşbirlikçi Öğrenme Modeli” adlı projeyle Salih Korkut Budaras Fen Lisesi İngilizce öğretmeni Nurcan DEĞERLİ

3. “Çevreci Dedektifler” adlı projeyle Zeytinli Naim Süleymanoğlu İlkokulu Sınıf Öğretmenleri Nazan İRGÖRÜCÜ ve Nurcan AFİŞ

 

PROJEYE KATILAN OKULLAR

1.Ülkü Muharrem Ertaş Anadolu Lisesi Müdürü Hakan PASTACI

2.Edremit Anadolu Lisesi Müdürü Özgür YENİGÖKÇE

3.Hamiyyet Ferudun Sözen İlkokulu Müdürü Dilek EKİZER

4.Cumhuriyet İlkokulu Müdürü Turhan GÜRGAN

5.Salih Korkut Budaras Fen Lisesi Müdürü Yusuf SÖBÜOĞLU

6.Saniye Hüseyin Balya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Musa ŞENGÜL

7.Edremit imam Hatip Ortaokulu Müdürü Ahmet Duran TAŞ

8.Altınoluk Mustafa Erçetin Ortaokulu Müdürü Kamil ÖZLÜ

9.Karagözoğlu İlkokulu Müdürü Hasan DELİBEY

10.Zeytinli Naim Süleymanoğlu İlkokulu Müdürü Yıldız KOÇYILMAZ ARTAN

11.Mehmet Akif Ersoy  Ortaokulu Müdürü Ali KESKİNSOY

12.Altınoluk Fernur Sözen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ebru İNAL UYAN

13.Sarıkız Anaokulu Müdürü Nursen ÖZDEMİR

14.Edremit Fernur Sözen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan ÇELİK

15.Şehit Öğretmenler İlkokulu Müdürü Hanifi YAMAN

16.Şehit Hamdibey İlkokulu Müdürü Nazan ÖZATEŞ

                İlk üç dereceye giren proje sahibi öğretmenlere başarı belgeleri, projeye katılan okullara ise katılım belgeleri Edremit Kaymakamı Sayın Abdulhamit ERGUVAN tarafından verildi.

          Projeye katılan Ülkü-Muharrem Ertaş Anadolu Lisesi’nden Harun SARIOĞLU,  Edremit Anadolu Lisesi’nden Osman Özgür PİRDAL, İsmail KURT ve Soner KOÇ, Hamiyyet Ferudun Sözen İlkokulu’ndan Dilek EKİZER, Mehmet BENCİK, Aylin YAĞCIKÖSE ve Süleyman YILMAZ, Cumhuriyet İlkokulu’ndan Ayla GÖKÇE ve Adile AYKUT, Salih Korkut Budaras Fen Lisesi’nden İsmail YURDAKUL, Gökhan CANPOLAT ve Handan Beser ÖZTARHAN ile Saniye Hüseyin Balya Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Aysun KAZANÇ YANIK, Sevile TURUNÇ, Nuran KAHRAMANOĞLU ve İsa KOÇ’a teşekkür belgeleri Belediye Başkanı Kamil SAKA tarafından;

           Edremit İmam Hatip Ortaokulu’ndan Saliha DURU, Altınoluk Mustafa Erçetin Ortaokulu’ndan Betül UMUTLU, Karagözoğlu İlkokulu’ndan Nurhan TURAL, Zeytinli Naim Süleymanoğlu İlkokulu’ndan Belgin KOÇER, Meral BAYKUT ve Şule UZUNDERE, Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu’ndan Derya YEDİKARDEŞLER, Altınoluk Fernur Sözen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Ebru İNAL UYAN, Ahmet UÇTU ve Sadettin COŞKUN, Sarıkız Anaokulu’ndan Hatice Güliz KAYA, Bahtiyar ÖZSARI ve Deniz Bilgin KUDAR, Edremit Fernur Sözen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Ayhan ÇELİK ile Şehit Öğretmenler İlkokulu’ndan Hatice MERT ve Hülya YAMAN’a teşekkür belgeleri ise İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf KOÇ tarafından verildi.  Daha sonra ise salon girişinde Eğitimde İyi Örnek Uygulamaları Edremit- 2015 projesine katılan tüm çalışmaların yer aldığı sergi protokol üyeleri ve misafirler tarafından gezildi.

Soğanyemez Mah. Yılmaz Akpınar Bulvarı No11/1 Edremit/BALIKESİR - (266) 373 15 04, (266) 373 27 40

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.