BALIKESİR EDREMİT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İyilikte Yarışan Sınıflar Kampanyası

2014-2015 eğitim-öğretim döneminde tüm Türkiye’de 2. si başlayan “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” kampanyası Türkiye’de bulunan okulların tamamında başladı. Detaylı bilgi için http://www.yetimkardes.org/ sitesini ziyaret ediniz.
İyilikte Yarışan Sınıflar Kampanyası

 

Proje Hakkında

 “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” kampanyası çocuklarımızı küçük yaşlardan itibaren bilinçli, yardımsever başkalarının dertleriyle dertlenen duyarlı insanlar olarak yetiştirebilmeyi esas almaktadır. Bu proje; savaş, doğal afet, yoksulluk, hastalık vb. sebeplerle Türkiye veya dünyanın bir başka ülkesinde anne/babasını kaybetmiş olan çocuklarımızın eğitim, sağlık, barınma, gıda, giyecek, barınma gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması için ülkemizdeki ilkokul, ortaokul ve lise seviyesindeki öğrencilerimizin katkı sağlamasını; böylece dünyada iyiliğin yayılmasını hedeflemektedir.

 

 “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” kampanyasına katılan sınıflarımız/okullarımız, destekledikleri yetim kardeşlerine her ay 90 TL gönderecektir. Her sınıf/okul, desteklediği yetim kardeşine ait bilgilere (çocuğun ismi, fotoğrafı, ülkesi, doğum tarihi, babasının vefat tarihi, annesinin sağ olup olmadığı, kardeş sayısı) sahip olacaktır. Yardımlar en az bir yıl (12 ay) olmak üzere düzenli olarak devam edecektir.

Kampanya Nasıl Yürüyor?

1. Her sınıf/okul en az bir yıl, bir veya birden fazla yetimi desteklemeye karar verdikten sonra http://yetim.ihh.org.tr/ adresinden Yetim Sponsorluk Başvuru Formu doldurur veya 0212 631 21 21 numaralı telefondan İHH Yetim Koordinatörlüğü ile irtibata geçer. Sınıf/okul destekleyeceği yetimin ülkesini İHH’nın Yetim Sponsorluk Destek Sistemi kapsamındaki 42 ülke ve bölgeden birini seçerek kendisi tayin edebilir.

2. Öğrenciler her ay 90 TL toplayarak İHH’nın posta çeki hesabından, banka hesap numaralarından veya vakıf merkezine gelerek elden bağışta bulunur.

3. Sponsorluk başlatıldıktan sonra okul/sınıf ile eşleştirilen yetimin/yetimlerin ülkesi, adı, yaşı ve fotoğrafını içeren “Yetim Özet Bilgi Formu” posta veya e-posta yoluyla sınıfa/okula gönderilir.

4. Öğrenciler isterlerse yetim kardeşlerine mektup yazabilir ve destek verdikleri yetim kardeşlerinden mektup alabilir.

5. Bir yılın sonunda dileyen sınıflar sponsorluklarına aynı yetim kardeşleri ile devam edebilirler.

 

Sınıflar Kampanyaya Nasıl Dâhil Olacaklar?

•Her sınıf, okul idarecilerinin bilgisi dâhilinde öğretmenleriyle birlikte “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” kampanyasına katılım kararı aldıktan sonra öğretmenleri aracılığıyla İHH’ya yetim sponsoru olmak için başvuruda bulunur. 

• Standart başvuru sürecindeki gibi Yetim Sponsorluk Formu elden veya online olarak doldurulur. Elden doldurulan formlar 0212 6217051 numaralı faksa ya da Büyük Karaman Cad. Taylasan Sok. No: 3 PK: 34230 Fatih/İstanbul adresine posta ile gönderilir.

• Sınıf içerisinde ilk 90 TL’lik bağış toplanır.

• Toplanan bağış İHH İnsani Yardım Vakfı’nın posta çeki hesabına veya banka hesaplarına “YETİM SPONSORLUK BAĞIŞIDIR” kaydı düşülerek ilgili öğretmen veya öğrenci adı ile yatırılır.

• Yapılan ilk bağışın akabinde ilgili sınıf/okul, yetim kardeşlerinin vesikalık fotoğraflarının bulunduğu, hangi ülkede ikamet ettiği ve kaç kardeşinin olduğu gibi bilgilerini içeren Yetim Özet Bilgi Formu ile periyodik olarak bilgilendirilir. Yetim Özet Bilgi Formu ile birlikte kitapçık, broşür, animasyon filmleri, kumbara, tanıtım CD’si, çocuk dergileri vd. ürünleri içeren kampanya tanıtım kiti de okul adresine ilgili sınıf adına gönderilir.

 

Bir Yetime Nasıl Kardeş Olabiliriz?

1- Sınıf olarak bir yetime kardeş olmaya karar veriyor ve öğretmenimizle paylaşıyoruz.

2- İHH İnternet sayfasına/kampanya sitesine girerek Yetim Sponsorluk Destek Formu’nu dolduruyoruz.

3- sınıfça ilk 90 TL’mizi topluyoruz ve parayı İHH hesaplarına yatırıyoruz.

4- Yetim arkadaşımızın bilgilerinin de bulunduğu İHH “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” tanıtım kiti adresimize geliyor.

 

Projenin Yasal Zemini

 

“Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” kampanyası İHH İnsani Yardım Vakfı’nın başvurusu ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın 10230228/825.03.02/590454 sayılı, 12/04/2013 tarihli kararıyla “Türkiye’deki okullarda gönüllülük esası çerçevesinde ilgili projeye desteğin sağlanması” kaydıyla kabul edilmiştir.

 

 Detaylı bilgi için http://www.yetimkardes.org/ sitesini ziyaret ediniz.

Soğanyemez Mah. Yılmaz Akpınar Bulvarı No11/1 Edremit/BALIKESİR - (266) 373 15 04, (266) 373 27 40

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.