BALIKESİR EDREMİT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

1 Mart'ta Edremit'te Tüm Okullar Kapılarını Öğrencilerine Açıyor

1 Mart'ta Edremit'te Tüm Okullar Kapılarını Öğrencilerine Açıyor

 

 

 

Yarıyıl tatilinin bitmesinin ardından yüz yüze eğitime geçiş uygulamaları kapsamında ilk olarak 15 Şubat'ta resmi ve özel anaokullarımız ile birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan beş köy okulumuzda öğrenim gören 1035 öğrencimiz yüz yüze eğitime başladı. 

İkinci aşamada yüz yüze eğitime açılacak okullarla ilgili ise hazırlıklar devam ediyor. Bakanlığımızca yapılan açıklamalar doğrultusunda 1 Mart itibariyle Edremit'teki tüm okullar kapılarını öğrencilerimiz için açacak. 1173 anasınıfı, 7521 ilkokul, 1774 8.sınıf, 1439 12.sınıf, 2167 mesleki ve teknik eğitim ve 163 özel eğitim öğrencisi olmak üzere toplamda 14.239 öğrencimiz 1 Mart itibariyle okullarında olacaklar. 

Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün 5 Şubat tarihli yazısı doğrultusunda yüz yüze eğitimin detayları belirlendi. 

İlkokullar

Açıklamaya göre ilçemizde 1 Mart'ta ilkokullarda tüm sınıf seviyelerinde 7521 öğrencimiz yüz yüze eğitime başlayacak. İlkokul öğrencilerimiz seyreltilmiş yüz yüze eğitim faaliyetleri kapsamında haftada iki gün okula gelecekler. Öğrencilerin okula geldikleri günlerde ders saatleri 30 dakika, teneffüs saatleri ise 10 dakika olacak şekilde 6 saatlik ders planları yapılacak. 

8.Sınıf Öğrencileri

İlgili yazıda LGS hazırlığında olan 8.sınıf öğrencilerimiz için de yüz yüze eğitim kararı alındığı belirtildi. Tüm resmi/özel ortaokullar ve İmam Hatip Ortaokullarında öğrenim gören 8.sınıf öğrencilerimiz okul türüne bağlı olarak haftalık 22-24 saat arasında yüz yüze eğitim alacak. 5, 6 ve 7.sınıf öğrencilerimiz ise eğitim öğretim faaliyetlerini uzaktan yürütmeye devam edecekler. 

12.Sınıf Öğrencileri

Liseler ve diğer ortaöğretim kurumlarında yürütülecek yüz yüze eğitim öğretim faaliyetleri kapsamında 1 Mart itibariyle 1439 12.sınıf öğrencimiz de okullarında olacaklar. Öğrencilerimizin haftada kaç saat yüz yüze eğitim alacakları okul yönetimlerince yapılan planlar doğrultusunda netleşecek. Merkezi sınavlara ilişkin beklenti ve ihtiyaçlar doğrultusunda haftalık yüz yüze ders saatleri en az 16, en fazla 24 saat olacak şekilde planlanacak. Ayrıca birinci dönem yapılamayan sınavlar tüm lise öğrencilerimize okullarında yüz yüze olarak uygulanacak. 

Anasınıfları ve Uygulama Sınıfları

Yüz yüze eğitim yapacak ilkokul, ortaokul ve liseler bünyesinde bulunan anasınıflarımı ve uygulama sınıfımız da bulunduğu okulla aynı günde yüz yüze eğitim yapacak ve anasınıflarımızda da ilkokullarda olduğu gibi bir ders saati 30 dakika olacak şekilde planlama yapılacak. 

Mesleki ve Teknik Eğitim

İlkokullar, anasınıfları 8 ve 12.sınıf öğrencilerine ek olarak 1 Mart'ta mesleki ve teknik anadolu liselerinde tüm sınıf seviyelerinde yüz yüze eğitime geçilmesi planlandı. Edremit'te 6 mesleki ve teknik anadolu lisesinde 2167 öğrencimiz yüz yüze eğitime başlayacak. Mesleki ve teknik eğitimde yüz yüze eğitim faaliyetleri, 2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı İkinci Dönem Çerçeve Öğretim Programı kapsamında yürütülecek. 

Özel Eğitim

1 Mart'ta özel öğrenciler de okullarına kavuşuyor. İlçemizde üç farklı kademede öğrenim gören 163 özel eğitim öğrencimiz haftada 5 gün okullarında yüz yüze eğitim alacaklar. 

Yüz yüze eğitim faaliyetlerine katılmak birinci dönemde olduğu gibi bu dönemde de zorunlu olmayacak. Veli dilekçesiyle yüz yüze eğitime devam etmek istemeyen öğrenciler için devam zorunluluğu aranmayacak. 

Yüz yüze eğitime hazırlık çalışmalarını yakından takip eden İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Yakup ÖZBEK, tüm okullarımız için gerekli salgın tedbirlerinin alındığını belirterek yeni eğitim öğretim döneminin tüm eğitim camiasına hayırlı olması dileklerinde bulundu.

 

 24-02-202124-02-202124-02-2021

 

 

 

 

 

Soğanyemez Mah. Yılmaz Akpınar Bulvarı No9 Edremit/BALIKESİR - (266) 373 15 04, (266) 373 27 40

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.