BALIKESİR EDREMİT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

50. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projelerinde İlçemiz Adına Yeni Bir Başarı Daha

50. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projelerinde İlçemiz Adına Yeni Bir Başarı Daha

 

TÜBİTAK’ın (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) bu yıl 50.’si düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında 27 projesi başarılı bulunan ilimizde Edremit, 4 proje ile Bursa Bölge Finali’nde sergilenecek en iyi 100 proje arasında yerini aldı.

Yarışma, Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığınca lise  9, 10, 11, ve 12. sınıflarda öğrenime devam eden öğrencileri temel bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamak amacıyla “Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı, Yazılım” olmak üzere 12 farklı alanda düzenlendi. Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Eskişehir, Kütahya, Yalova illerinin katıldığı Bursa Bölge Finalinde 100 proje 25-28 Şubat 2019 tarihleri arasında sergilenecek ve bölge finalinde derece alan projeler, Türkiye Finaline katılmaya hak kazanacak. Final Yarışması ise 08-12 Nisan 2019 tarihleri arasında düzenlenecek.

Edremit Anadolu Lisesinden Beyza Kunduracıoğlu, Nurhayat Turan “Kavite Absorbsiyonu Yöntemine Dayanan Yeni Nesil Güneş Enerjili Sistem Önerisi” adlı projesi ile Fizik alanında; Edremit Anadolu Lisesinden Mert Can Cura, Yiğit Cem Cura “Sıradanlarının Ötesinde: Yenilikçi Bir Stroboskop Tasarımı” adlı projesi ile Teknoloji Tasarım alanında; Şehit Mustafa Serin Fen Lisesinden Zehra Eylül Sinler, Beyza Bayram “Zeytin Çekirdeği Kaynaklı Aktif Karbon ve Polistren Köpük Atığı İçeren Polimerik Kompozit Üretimi, Üretilen Polimerik Kompozitin Yalıtım Malzemesi Olarak Karakterizasyonu” adlı projesi ile Kimya alanında; Edremit Fernur Sözen MTAL’den Kaan Zeyrek, Batuhan Uğur “Edebî Takvim” adlı projesi ile Türk Dili ve Edebiyatı alanında 25-28 Şubat 2019 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. M. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek olan Bölge Finali Sergisi’nde ilçemizi temsil edecek. 

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Koç: “TÜBİTAK Projesi çalışmalarında temel amaç, okullarımızdaki öğrencilerin bizzat proje çalışmalarında yer almalarını sağlayarak düşünen, sorumluluk alan, çevresinde gördüğü ve duyduğu problemlere duyarlı, kurgulayan ve üreten nesillerin nitelik kazanmalarını sağlamaktır.  2019 yılı TÜBİTAK 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında ilimizde başarılı bulunan 27 projenin 4’ü ilçemize aittir. 4 projemiz Bursa Bölge Finali’ne katılmaya hak kazanmıştır. Öğrencilerimizin yeni fikirler, yeni yöntemler bularak, tekrar başarılı projelere imza attıklarını görmek bizleri çok mutlu etti. Bursa Bölge Finali’nde ilçemizi temsil edecek olan öğrencilerimizi, danışman öğretmenlerimizi tebrik ediyor ve bölge yarışmasında kendilerine başarılar diliyorum.” dedi.

 

14-02-201914-02-2019

 

 

 

 

Soğanyemez Mah. Yılmaz Akpınar Bulvarı No9 Edremit/BALIKESİR - (266) 373 15 04, (266) 373 27 40

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.