BALIKESİR EDREMİT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

6 Eylül Kurtuluş Günü Mesajı

6 Eylül Kurtuluş Günü Mesajı

 

Milli Mücadele ruhunu özümseyen Kuva-yı Milliye şehri Balıkesir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü kutlu olsun.

Kuva-yı Milliye ruhunu günümüzde de aynı azim ve kararlılıkla sürdüren Balıkesir halkı vatanın müdafaası için aynı duruşu 15 Temmuz'da da göstermiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 22 Haziran 1919'da Amasya Tamiminin 3.  maddesinde ifade ettiği; "Milletin istiklâlini gene milletin kendi azim ve iradesi kurtaracaktır." sözleri kahraman Balıkesir halkının işgale karşı duruşunu şekillendirmiştir. Balıkesir'de oluşan Kuva-yi Milliye örgütlenmesinin öncü ismi Mehmet Vehbi Bolak: "Yapılan, yapılması şart olan vatan borcu idi. Balıkesir'in neden bu hususta rehber olduğu takvim hakikati ise, bünyesinin icabıdır." sözleriyle bu mücadelenin gerekliliğini ortaya koymuştur. TBMM 1. dönem Balıkesir Milletvekili olan Hasan Basri Çantay "Tefahüre vesile aramadık, vazifemizi yapmaya çalıştık." sözleriyle mücadele azmini ortaya koymuştur.

Balıkesir'in işgalden kurtuluşunun 99. yıl dönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu kutlu zafere bizi ulaştıran aziz ceddimizi bir kez daha minnet, şükran ve rahmetle anıyorum. Balıkesirli hemşehrilerime en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

 

Yakup ÖZBEK 

Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürü

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Soğanyemez Mah. Yılmaz Akpınar Bulvarı No9 Edremit/BALIKESİR - (266) 373 15 04, (266) 373 27 40

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.