BALIKESİR EDREMİT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Altınoluk Fernur Sözen MTAL, İsveç Turunu Tamamladı.

Altınoluk Fernur Sözen MTAL, İsveç Turunu Tamamladı.

 

Erasmus+ Projesi kapsamında ikinci yurt dışı eğitim gezisini tamamlayan Altınoluk Fernur Sözen MTAL Yiyecek İçecek Grubu Mutfak Dalı’ndan 10 öğrencimiz, bu sabah Okul Müdürü Ebru İnal Uyan ve Meslek Dersleri Öğretmeni Elif Kahyaoğlu ile birlikte yaptıkları çalışmalarla ilgili olarak İlçe Millî Eğitim Müdürümüzle görüşüp kendisine İsveç’ten getirdikleri temsili hediyeyi verdiler. 

Okul Müdürü Ebru İnal Uyan: “2018-1-TR01-KA102-055369 numaralı Hizmet Sektörünün İlham Kaynağına Yolculuk isimli projemizin 2. Hareketliliğinde, Danışman Öğretmenimiz Elif Kahyaoğlu ile birlikte Yiyecek İçecek Grubu Mutfak Dalı’ndan 10 öğrencimizi 07-20 Nisan arasında İsveç- Stockholm’e götürerek “İsveç Mutfağına Özgü Tatlar” konusunda 2 hafta eğitim almalarını sağladık. Eğitim süreci dışında öğrencilerimizle birlikte hafta sonu turlarına çıktık. Toplumun her türlü katmanıyla ilgili etnografik ve tarihi malzeme barındıran, dünyanın en önemli Açık Hava Halkbilimi Müzesi’ni, İsveç Kralı Majesteleri´nin 600´den fazla odalı resmi konutu ve Avrupa´nın en büyük saraylarından biri olan Kraliyet Sarayı’nı gezdik. İtalyan Barok tarzında, “Tre Kronor” kalesinin 1697´de yandığı noktada inşa edilen 18. ve 19. yüzyıldan kalma muhteşem iç mekânlara sahip sarayda Kraliçe Kristina´nın gümüş tahtı, Gustav III´ün Eski Eserler Müzesi, Tre Kronor Müzesi, hazine bölümü, Kraliyet ahırından gelen koronasyon arabaları, kraliyet kostümleri ve zırhlı cephaneliği bulunuyor. Askerlerin geçit törenini ve gardiyanın nöbet değişimini de gördük. Vassa Müzesini, Nordiska Müzesini, Stockholm Natıonal Museum’u, Nobel Müzesi’ni dolaştık, Stockholm KING GARDEN’a gittik. Yerel ve dönemsel kıyafetleriyle Vikinglerle buluştuk. Onların yaşam kültürlerinin her yönünü canlı canlı izlemek, öğrencilerimize ve bizlere farklı bir deneyim oldu. Eğitim sürecini tamamladık, sertifika törenimizi yaptık ve işletme yetkilisine son günün hatırası ve teşekkürü olarak ülkemizden hediyelerimizi sunduk. Çok yoğun ve yorucu bir o kadar da güzel eğitim ve kültür tanıma sürecinin sonunda ülkemize döndük.” dedi.

 

 25-04-201925-04-201925-04-2019

 

 

 

 

 

 

 

 

Soğanyemez Mah. Yılmaz Akpınar Bulvarı No9 Edremit/BALIKESİR - (266) 373 15 04, (266) 373 27 40

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.