BALIKESİR EDREMİT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Edremit Anadolu İmam Hatip Lisesi Proje Okulu Oldu.

Edremit Anadolu İmam Hatip Lisesi Proje Okulu Oldu.

İlçemiz Edremit Anadolu İmam Hatip Lisesi proje okulu oldu. İsmi Edremit Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu olarak değişen okulumuza hem sınavla hem de yerel yerleştirmeyle öğrenci alınabilecek. Okulda uygulanacak olan yeni eğitim sistemi ve işleyişteki farklılıklarla ilgili İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Koç açıklamalarda bulundu.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Koç; “1974 yılında açılan Edremit Anadolu İmam Hatip Lisesi bölgemize ve ülkemize hizmet eden pek çok değer yetiştirmiştir. Okulumuz 2018-2019 eğitim öğretim yılında sınavla öğrenci alacak proje okulları arasına alınmıştır. Bu programın amacı;  Anadolu İmam Hatip Liselerinde öğrenim görüp fen bilimlerine ve sosyal bilimlere ilgi duyan öğrencilerin kabiliyetleri doğrultusunda gelişmelerine destek vermek, rasyonel ve analitik düşünme becerilerini geliştirmek, bilim ve medeniyet tarihimizde öne çıkan bilim insanlarını ve düşünürleri tanımalarını,  onların hayatları, eserleri ve etkileri hakkında bilgi edinmelerini sağlamak, öğrencilerin fen bilimleri ve sosyal bilimler alanında ilgi ve kabiliyetleri doğrultusunda daha donanımlı, özgüvenleri yüksek, kendi medeniyet değerlerinin farkında olarak yetişmelerine ve onların yükseköğrenime hazırlanmalarına katkı sağlamaktır. Okulumuz 2018-2019 eğitim öğretim yılında sınavla öğrenci alacak okullar arasına alınmıştır. 

Proje okulları bakanlık tarafından belirlenen kontenjan kadar öğrenciyi sınavla alan okullardır. Uygulanacak ders programı, yabancı dil, spor gibi bir iki dersteki farklılıklar dışında Fen Lisesi ile aynıdır ve fen lisesinde okutulan kitaplar okutulmaktadır.  9 sınıftan sonra öğrenciler belirli derslerdeki aritmetik ortalamalarına göre fen veya sosyal bilimler alanına geçebilmektedirler. Bu dersler, öğrencinin devam edeceği alan,   öğrencinin ilgi ve istekleri,  derslerdeki başarı durumu ve hedeflediği yükseköğretim programı doğrultusunda öğrenci, veli ve okul tarafından ortaklaşa belirlenmektedir. Öğrenciler belirledikleri alan doğrultusunda fen veya sosyal bilimler alanı ile ilgili dersleri 10. sınıfta 2 saat, 11. sınıfta 19 saat, 12. sınıfta 20 saat almaktadırlar.

Anadolu İmam Hatip Liseleri sosyal-kültürel ve sanatsal etkinlikler açısından oldukça zengin bir geleneğe sahiptir. Fen ve Sosyal Bilimler Programlı okullarda eğitim alan öğrenciler de bütün imam hatip okullarında gerçekleştirilen sosyal kültürel faaliyetler ve eğitim etkinliklerinden yararlanmaktadır. Kendilerini geliştirecekleri birçok sosyal ve kültürel faaliyette yer almaktadırlar.  İmam Hatip Liselerinde uygulanan “Okuyan 7’ler (kitap okuma takımları)”, “Kırk Şair-Şiir Etkinlikleri”, “Kırk Hadis-Ayet etkinlikleri”, “Öğrenci Panelleri”,  “Münazaralar”,  “Müze ile Eğitim”,  “Genç  Bilginler  Bilim  Çalışmaları”,  “Mûsikî  Koroları”, “Tematik Yaz Eğitim Etkinleri”, “Genç Hatipler”, “Kur’an-ı Kerim ve Ezan Okuma Yarışmaları”, “Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmaları” gibi birbirinden farklı özgün çalışmalarla öğrenciler mânevi, ahlâkî ve kültürel yönden gelişmekte, sosyal sorumluluklarının farkında olmaktadır.

Yine bu okullar en az 1 üniversite ile protokol yapıp alanla ilgili olarak öğretim üyelerinden destek almak ya da tematik yaz eğitim etkinlikleri ve yurtdışı dil eğitim faaliyetleri gerçekleştirmektedirler. Okulların üniversite ile imzalamış oldukları protokollerin neticesinde yapılan ortak çalışmalar konferans ve seminer gibi faaliyetlerle öğrencilerin üniversite ortamına güçlü bir şekilde hazırlanması sağlanmaktadır. Bu bağlamda öğrenciler akademik camia ile tanışmakta, üniversitelerin birikiminden yararlanmaktadır. Araştırma ve inceleme yöntemleri hakkında bilgi edinmektedirler. Belirli başarıları olan öğrenciler tematik yaz etkinlikleri bağlamında “Bilim ve Teknoloji” etkinliklerine katılma imkânına sahiptir. Öte yandan İmam Hatip Liseleri ile ortak çalışmaları olan kamu kurumları, mezun dernekleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla da farklı projeler gerçekleştirilebilmektedir. Okulumuz Edremit Anadolu İmam Hatip Lisesi bu sene Merkezi Sınavla 60 öğrenci alacaktır. Bunun yanı sıra yerel yerleştirme ile de öğrenci alımı devam edecektir.” dedi.

 

Edremit Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin proje okulu olmasından duyduğu memnuniyeti de dile getiren İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Koç; “2 yıldır beklediğimiz bu gelişmeyle İmam Hatip Lisemizde eğitim kalitesinin daha da artacağına ve bu okullarımızda yetişen öğrencilerimizin geleceğimize yön vererek ülkemize büyük katkı sunacağına inanıyorum.” dedi. 

 

04-06-201804-06-201804-06-201804-06-201804-06-201804-06-2018

Soğanyemez Mah. Yılmaz Akpınar Bulvarı No9 Edremit/BALIKESİR - (266) 373 15 04, (266) 373 27 40

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.