BALIKESİR EDREMİT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün Büyük Başarısı

Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün Büyük Başarısı

 

Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Güney Marmara Kalkınma Ajansına başvurusu yapılan "Anneler ve Çocuklar Eğitime Güvenli Geleceğe" projesi   Güney Marmara Kalkınma Ajansı ve Kalkınma Bakanlığı tarafından hibe almaya hak kazanarak Edremit İbrahimce Mahallesinde yaşayan Roman vatandaşlarımızın eğitim ve istihdamına yönelik çalışmalarda bulunulacaktır.

"Anneler ve Çocuklar Eğitime Güvenli Geleceğe"  Projesi  Balıkesir ilinden ön başvurusu yapılan 44 proje arasından 12 projeden biri olarak, Kalkınma Bakanlığına İlimizden sunulan 4 projeden biri oldu.  "Anneler ve Çocuklar Eğitime Güvenli Geleceğe" projesi ile İlçemizde açılacak olan "Sürekli Gelişim, Eğitim, Üretim ve Satış Merkezi'nde" İbrahimce Mahallesindeki çocukların sosyal entegrasyonu, eğitim hedeflerinin yükseltilmesi, akademik eğitimler almaya teşvik edilmeleri,  genç kadınların meslekler edinerek istihdam edilmesi, Bağımlılıkla Mücadele eden Roman vatandaşlarımızın toplumda değer görememeleri nedeniyle suç sayılan olaylara karışmaları sorununun çözümüne katkı sağlamak, iş ve meslek sahibi olarak istihdam edilmeleri, girişimcilik yönlerinin geliştirilerek kendi işletmelerini açabilmeleri Roman vatandaşlarımızın Edremit İlçesinde yaşayan diğer bireylerle barış içinde yaşaması, sosyal ve ekonomik yönden topluma tam entegre olması projemizin tamamlanmasına müteakip orta ve uzun vadede katkıda bulunacağı ve olumlu algılarla sosyal gelişmenin desteklenmesi hedeflenmektedir. Cumhurbaşkanımız  Recep Tayyip ERDOĞAN'ın imzasıyla yayımlanan genelgeye göre, 8 Nisan 2021, Roman vatandaşların sorunlarının çözümüne hız verilmesi, her türlü ayrımcılık zemininin ortadan kaldırılmasına yönelik yapılan çalışmaların değerlendirilmesi ve Roman kültürünün korunarak yaşatılması ile birlikte Roman vatandaşlarımızın sosyal gelişimlerine yönelik, ekonomik sorunlarının çözümüne eğitim yoluyla çözümler üretilmeye uzun yıllar devam edilebilecektir.

                Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan projede; Edremit Kaymakamlığı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Edremit Belediyesi, Balıkesir Körfez Roman Dernekleri Federasyonu proje ortağı, Edremit Ticaret Odası, Edremit Meslek Yüksekokulu, Edremit İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü, Edremit İlçe Sağlık Müdürlüğü, Edremit Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğü, Edremit Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü, Edremit İş-Kur Hizmet Müdürlüğü iştirakçi olarak yer almaktadır. Toplam 1.143,000,00 TL. lik bütçeye sahip olan projenin 500.000 TL si Kalkınma Bakanlığının Güney Marmara Kalkınma Ajansına ayırdığı bütçeden karşılanacak olup 18 ay sürecek projede yüzlerce Roman çocuk eğitimler alarak akademik ve sosyal başarılarını arttıracaktır.  Roman kadınlar meslek edindirme kurslarına katılarak istihdam edilecektir.

Proje ile İbrahimce Mahallesinde yaşayan Roman Vatandaşlarımıza önemli hizmetler verilecek, çocukların daha iyi eğitimler alarak akademik ve sosyal yönden güçlenecek, Roman kadınların Halk Eğitim Merkezi ve İş Kur Hizmet Müdürlüğü tarafından açılacak kurslarla meslek edindirme ve istihdama yönelik önemli bir çalışmaya imza atılacaktır. Projemiz; Roman Vatandaşlarımıza, tüm Edremit halkına ve TR 22 Güney Marmara Kalkınma Ajansı Bölgesine hayırlı olsun.

 

Yakup ÖZBEK

Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürü

Soğanyemez Mah. Yılmaz Akpınar Bulvarı No9 Edremit/BALIKESİR - (266) 373 15 04, (266) 373 27 40

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.