BALIKESİR EDREMİT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Evde Eğitim Gören Öğrencilerimize Yönelik “Yalnız Değiliz” Projesinin Tanıtımı Yapıldı.

Evde Eğitim Gören Öğrencilerimize Yönelik “Yalnız Değiliz” Projesinin Tanıtımı Yapıldı.

 

 

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Koç, günün sonunda evde eğitim alan öğrencilerimizin sosyal hayata dâhil edilmesiyle ilgili olarak hazırlanan “Yalnız Değiliz” adlı yeni projemizin tanıtım toplantısına katıldı. Evde eğitim alan öğrencilerin okul müdürleri, RAM Müdürü Erdoğan Arslantaş, saat 17.00’de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde düzenlenen toplantıda hazır bulundular.

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Koç: “Evde eğitim uygulaması günümüzde başta ABD, Kanada ve birçok Avrupa ülkesinde örgün eğitime alternatif olarak yaygın bir şekilde uygulanmaktadır. Evde eğitim uygulamaları ülkemizde zorunlu öğrenim çağındaki özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden sağlık problemi nedeniyle en az on iki hafta süreyle örgün eğitim kurumlarından yararlanamayacağı ya da yararlanması durumunda sağlığı açısından risk oluşturacağı belirlenen öğrenciler için yürütülmektedir. 2018/2019 Eğitim-Öğretim yılı başı itibariyle ilçemiz okullarında 8 öğrenci evde eğitim hizmetinden yararlanmaktadır. Sosyal ilişkilerinin gelişmesi ve iletişim kurabilecekleri ortamlara katılımlarıyla moral-motivasyon düzeylerinin artırılması projenin temel kazanımıdır. Ayrıca bu öğrencilere verilen akademik destek, sosyo-kültürel faaliyetler yoluyla zenginleştirilecek ve böylece evde eğitim alan öğrencinin akademik başarısının artmasına da katkı sağlanacaktır.

Evde eğitim alan öğrencilerin ve ailelerinin memnuniyet düzeyleri araştırıldığında; eğitimin öğrencilere fırsat eşitliği sağlaması, örgün eğitime dâhil olamayan öğrencilerin ve bu durumdan dolayı kaygı yaşayan ailelerin psikolojik olarak rahatlatması açısından oldukça faydalı olduğu görülmüştür.

‘Yalnız Değiliz’ adlı yeni projemizin temel amacı, evde akademik eğitim alan öğrencilerin sosyal ilişkilerinin gelişmesi, iletişim kurabilecekleri ortamların zenginleştirilmesi ve motivasyon düzeylerinin arttırılmasıdır. Evde eğitim verilmesi, ailelerin eğitim etkinliklerine yüksek katılımını gerektiren en keskin uygulamadır. Etkinliklerin yürütüldüğü yer evler; etkinlikleri yürüten öğretmenler de öncelikle ebeveynlerdir. Bu öğrencilere verilen eğitim hizmetleri, bilişim teknolojileri de kullanılarak desteklenmektedir. Evde eğitim alan öğrencilere yönelik proje Edremit Rehberlik Araştırma Merkezi koordinatörlüğünde, öğrenci aileleri, kayıtlı oldukları okul idaresi ve öğretmenleri ile özel eğitim uygulama okulları idareci ve öğretmenlerinin yürütücülüğünde yapılacak. Proje çalışmaları, bu öğrencilerin, daha çok ev dışında katılabilecekleri etkinlikler ve motivasyonlarını arttıracak faaliyetler üzerinde yoğunlaşacak. 

Kayıtlı oldukları okullardaki sınıf arkadaşları tarafından evlerinde ziyaret edilen bu öğrencilerimizin yaşıtlarıyla iletişim kurması ve paylaşım sağlaması; öğrencinin; resim, müzik, teknoloji-tasarım gibi beceri derslerinde kayıtlı olduğu okulda ve kendi sınıfında derslere katılması yoluyla örgün eğitimden sınırlı da olsa yararlanması; belirli gün ve haftalarda kayıtlı olduğu okula gitmesi ve yapılan törende görev alması sağlanacak.” dedi.

 

04-12-201804-12-201804-12-201804-12-2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Soğanyemez Mah. Yılmaz Akpınar Bulvarı No9 Edremit/BALIKESİR - (266) 373 15 04, (266) 373 27 40

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.