BALIKESİR EDREMİT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Yakup ÖZBEK'in 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Yakup ÖZBEK'in 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü Mesajı

 

Son nefesine kadar ülkesine hizmet etmiş olan büyük devlet adamı Mustafa Kemali, ebediyete intikalinin 82. yıldönümünde saygı, sevgi, özlem ve rahmetle anıyorum.

57 yıllık yaşamına büyük bir ülke, sayısız zafer ve eser sığdıran Ulu Önder'in mücadelesini, milletimize kazandırdıklarını ve kazandırmak istediklerini doğru anlamak bakımından 10 Kasımların önemi büyüktür. İşte, 10 Kasım'lar bu yüzden milletçe tuttuğumuz yasa rağmen; Atatürk'ün fikirlerinin daha iyi anlaşılarak tatbik edileceği günler olmalıdır. Bugün onu her zamankinden daha iyi anlamak, düşüncelerinden daha iyi istifade etmek, bilimin ışığında ülkemiz ve milletimiz için daha iyi neler yapabiliriz onu düşünme günüdür.

O, hep milletine güvendi ve ona inandı. Tarihte büyük devletler kuran, tarihe yön veren, tarihi okumaktan çok yazmayı seven ve yüksek bir medeniyet seviyesine sahip olmuş Türk milletinin büyüklüğüne inanmış ve Türklüğü ile hep gurur duymuştur. Kahramanlık, vatan sevgisi, bilim ve fenne bağlılık, sanata değer verme gibi üstün özelliklere sahip Yüce Türk ulusunun, çağdaş dünya içinde yer alacağına inandı ve bunun için çabaladı.

Bu emelini bir mektubunda şöyle kaleme aldı:

"Benim tutkularım var, hem de pek büyükleri .

Bu tutkuların yüksek yerler ele geçirmek ya da büyük paralar elde etmek gibi maddi amaçların doyumuyla ilişkisi bulunmuyor.  Ben, bu tutkularımın gerçekleşmesini, yurduma büyük yararları dokunacak, bana da başarıyla yerine getirilmiş bir görevin iç rahatlığını verecek büyük bir düşüncenin başarısında arıyorum. Bütün hayatımın ilkesi bu olmuştur."

Mensubu olduğu Büyük Türk Milleti'ni sonsuz bir aşkla seven ve kısacık yaşamı içine yüzyılları sığdıran Mustafa Kemal, milleti için her türlü zorluğa katlanmış ve kendini ona adamıştır. Onun "Ben, gerektiği zaman en büyük hediyem olmak üzere, Türk milletine canımı vereceğim" sözü, milletini ne kadar çok sevdiğini göstermektedir.

Türk ulusunun en büyük kaybının üzerinden 82 yıl geçti. 82 yıllık bir özlem var içimizde. "Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır" diyen Mustafa Kemal Atatürk bu gün aramızdan ayrılmış, o çok sevdiği vatan topraklarının sinesine kavuşmuştur. Lakin O'nun fikirleri, hayal ve özlemleri, ilke ve gayreti, hedef ve arzuları yaşamaktadır, Kahraman Ecdadımız ile birlikte Kurduğu Cumhuriyet ve elde ettiği bağımsızlık O'nun bu vatana en büyük hediyesidir. Bu yüzden Atatürk asla ölmeyecek, kalplerde ve dimağlarda yaşamaya devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, aramızdan ayrılışının sene-i devriyesinde, Türk Ulusu'nun yüreğinde ölümsüzleşen, Büyük Önder ATATÜRK'ü bir kez daha gurur, minnet ve özlemle anıyorum.

 

 

Yakup ÖZBEK 

Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürü

 

 

 

Soğanyemez Mah. Yılmaz Akpınar Bulvarı No9 Edremit/BALIKESİR - (266) 373 15 04, (266) 373 27 40

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.