BALIKESİR EDREMİT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Yakup ÖZBEK'in, 12 Mart İstiklal Marşımızın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Mesajı.

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Yakup ÖZBEK'in, 12 Mart İstiklal Marşımızın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Mesajı.

 

Azmin, kararlığın ve bağımsızlığın sembolü İstiklal Marşı'mızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde "Milli Marş'' olarak kabul edilişinin 100. yıl dönümünü kutlamanın haklı gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Bugün 100.yaşını kutladığımız İstiklal Marşımız, Milli mücadele döneminde yüreği vatan-millet sevgisiyle ve bağımsızlık aşkıyla yanan milletimizin yüksek karakterini en güzel şekilde anlatan ve nesilden nesile aktarılması gereken müstesna bir değerdir.

Mensubu olduğu toplumun değerlerini karakterinin değişmez parçaları olarak hayatı boyunca taşıyan, fikirleri, idealleri ve asil duruşuyla hepimize ilham kaynağı olan Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, milletimizin duygu ve düşüncelerine de tercüman olmuş; sahip olduğumuz yüksek karakteri, Mustafa Kemal Atatürk'ün deyimiyle damarlarımızda taşıdığımız asil kanı kelimeleriyle destanlaştırmıştır. Milli mücadelemizi hak ettiği coşkuyla gelecek nesillere aktarmamızı sağlayan, her mısrası birbirinden değerli İstiklal Marşımızı kaleme almıştır. Öyle ki milli marşımız yüzyıl sonra dahi deden toruna okuyan, dinleyen her vatan evladının göğsünde aynı hissiyatı uyandırmaktadır.

"Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma sakın!" derken her çocuk, cephede sırt sırta mücadele etmiş kahraman askerlerimizin;

"Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?"  derken her gencimiz vatanın bağımsızlığı için gözü kırpmadan canını feda eden aziz şehitlerimizin;

"Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım!" derken her bir ferdimiz karakteri bağımsızlık olan büyük ulusumuzun, ruh ve zihin dünyalarını yüzyıllar sonra dahi diri tutmakta ve tüm zerrelerine kadar yaşamaktadır.

Birbirinden güzel evlatlarımızdan her dinlediğimizde birkez daha anlıyoruz ki bu ruh dünyaya sığmayacak kadar mana yüklü ve ölümsüzdür.

Tarihte sayısız mücadelelerden zaferle çıkan kahraman milletimizin bundan sonra da her zorlukta, her tehditte tek vücut olarak mücadele edeceğinden ve şanlı tarihimize yeni destanlar ekleyeceğinden şüphem yoktur.

İstiklal Marşı'mızın kabulünün 100.yılına erişmiş olmanın verdiği gururla, milli marşımızın saygıdeğer şairi Mehmet Akif Ersoy'u ve milli destanın kahramanları olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle anıyor, bağımsızlığımızın simgesi olan ay yıldızlı al bayrağımızın ebediyyen göklerde dalgalanmasını temenni ediyorum.

Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın... 

 

Yakup Özbek 

Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürü

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Soğanyemez Mah. Yılmaz Akpınar Bulvarı No9 Edremit/BALIKESİR - (266) 373 15 04, (266) 373 27 40

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.