BALIKESİR EDREMİT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçemizde Okulların 51 Yetim Kardeşi Var.

İlçemizde Okulların 51 Yetim Kardeşi Var.

İlçemizde okul öncesinde 6, ilkokulda 16, ortaokulda 15, lisede 11 ve Meslekî Eğitim Merkezinde 2 yetim kardeşe sahip çıkılıyor. Millî Eğitim Bakanlığı, Eğitim-Bir-Sen ve Diyanet İşleri Başkanlığının destekleriyle yürütülen “Her Sınıfın Yetim Kardeşi Var (İyilikte Yarışan Sınıflar)” Projesi kapsamında İlçe Millî Eğitim Müdürlüğümüz; Kızıldeniz’in batı sahilinde yer alan ve Habeşistan’ın küçük bir parçası olan Doğu Afrika Ülkesi, 5 milyon nüfuslu Eritre’den 7 yaşında Nimet adlı bir yetime daha sahip çıktı. Böylece ilçemizde okul öncesi, ilk, orta ve lise düzeylerinde 35 okul ve kurum tarafından 51 yetime destek sağlanmış oldu. 20 ilçesi olan ilimizin 128 yetim kardeşinin 51’i Edremit’e ait.

Dünya üzerinde savaş, iç çatışma, doğal afet, hastalık, yoksulluk, kuraklık gibi sebeplerle mağdur olmuş milyonlarca insan hayat mücadelesi veriyor. İnsan kaçakçılığı, çocuk askerliği, çocuk işçiliği, organ mafyası, madde bağımlılığı, suç örgütleri, fuhuş ve dilenci şebekeleri bu korumasız çocukların karşılaşabileceği tehditlerden bazıları. Yetimlerin yılın her vakti eğitim, sağlık, gıda, kıyafet ve barınma gibi ihtiyaçlarını karşılayan, bayramlarda gülücükleri eksik olmasın diye yeni elbiseler hediye eden, güvenli ortamlarda büyümeleri için yetimhaneler açan İHH İnsanî Yardım Vakfı’nın yetim çalışmalarını yürütebilmek adına birkaç yöntem bulunuyor. Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitim Bir Sen ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın destek verdiği “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var!” kampanyasına, ülkemizdeki tüm okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise, özel okul ve Kur’an kursu öğrencileri katılabiliyor. Bu kampanya ile bir sınıftaki öğrenciler harçlıklarından topladıkları 125 lira ile yetim kalmış bir çocuğun aylık ihtiyaçlarını yıl boyunca karşılayabiliyor. Kampanya vesilesiyle 8 bin 81 kurumdaki 1 milyondan fazla iyiliksever öğrenci, 2017 itibariyle Türkiye ve dünya genelinde 20 binden fazla yetim çocuğun bakımını üstlenmiş durumda. Vakfın kimsesiz çocuklara desteği, kendi başlarına ayakta kalabilecekleri şekilde yetişene kadar devam ediyor. Gerekirse iş kurmalarına destek oluyor veya bir işe yerleşmelerine yardımcı oluyor.

 

İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Yusuf Koç, “Bir yetimi doyurmak, kökünden koparılmış bir fidanı toprağa gömmek gibidir. Bulut olur, yağmur olur, orman olur, yeşil olur, hayat olur… Bizler, ‘Dağlarınıza buğday serpin, Müslüman bir ülkede hayvanlar kışın açlıktan öldü demesinler.’ diyen bir ecdadın torunlarıyız ve bize yakışanı sonuna kadar yapmaya devam edeceğiz. Eğitimciler; terbiye eder, eğitir, öğretir, insanlığın geleceğini inşa eder. İnsanlığın geleceğini inşa ederken, gözü yaşlı çocukların yüzünü güldürmek de bir eğitimciye yakışır. Nerede yaşadığına bakmaksızın, tüm dünya bizim evimiz diyerek bir yetimin elinden tutmak da yine en çok bize yakışır, ben insanım diyen herkese yakışır. Mazlum Müslüman coğrafyasındaki yetimlere yardım elimizi uzatıyoruz. Bu hassasiyetle bu güzel projeye destek veren tüm okul idarecilerimizi, öğretmenlerimizi ve bir yetime daha kucak açan müdürlüğümüzün tüm personelini tebrik ediyorum.” dedi.

07-03-201907-03-201907-03-201907-03-201907-03-201907-03-201907-03-201907-03-201907-03-201907-03-2019

Soğanyemez Mah. Yılmaz Akpınar Bulvarı No9 Edremit/BALIKESİR - (266) 373 15 04, (266) 373 27 40

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.