BALIKESİR EDREMİT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçemizde Yepyeni Bir Proje: “Edremit’te Edebiyat Rüzgârları”

İlçemizde Yepyeni Bir Proje: “Edremit’te Edebiyat Rüzgârları”

                Ülkemizde yetişmiş dünyaca ünlü edebiyatçılarımıza ve onların ölümsüz eserlerine Türk Dili ve Edebiyatı dersi müfredatında yer verilmekte fakat bu edebiyatçılarımızı anlamak ve edebi kimliklerine vakıf olabilmek için yalnızca dersler yeterli olmamaktadır. Bu nedenle okullarımızda edebiyata ve edebiyatçılarımıza dikkat çekmek ve bu alanda yeni çalışmalar üretmek gerektiği düşünülerek “Edremit’te Edebiyat Rüzgârları”  projesi hazırlanarak hayata geçirilmiştir.

                 Müdürlüğümüz özel büro tarafından hazırlanan projemizde İlçemizdeki 7 lisemiz tarafından organize edilen ve bir edebiyatçımıza ithafen hazırlanan 7 edebiyat yarışması gerçekleşecektir. Bu yarışmalara ilçemizdeki 17 lisede eğitim görmekte olan 7049 öğrencimiz de katılabilecektir. Proje kapsamında yarışma düzenleyen okullarımız; Ülkü Muharrem Ertaş Anadolu Lisesi, Edremit Körfez Anadolu Lisesi, Edremit Anadolu İmam Hatip Lisesi,  Abidin Pak Pakmaya Anadolu Lisesi, Yılmaz Akpınar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Altınoluk Fernur Sözen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Şehit Mustafa Serin Fen Lisesidir.

                Toplamda 6500 TL ödül bütçeli projemizde tüm yarışmalarda dereceye giren öğrencilerimiz para ödülleri ve çeşitli hediyelerle ödüllendirilecektir. Ülkemiz her alanda olduğu gibi edebiyat alanında da birbirinden değerli; eserleri ve düşünceleri bugünümüze kadar ulaşan ve daha yüzyıllarca okunacak eserlere imza atan edebiyatçılar yetiştirmiştir. Projemizdeki yarışmalarla anılacak olan edebiyatçılarımızın tercihi okullarımız tarafından yapılmıştır. Proje kapsamında ki edebiyatçılarımızdan Sebahattin Ali Edremit’in yetiştirmiş olduğu bir edebiyatçı olarak ilçemizde ayrı bir yere sahiptir. Mehmet Akif Ersoy başta İstiklâl Marşımız olmak üzere pek çok eser kaleme almış bir vatan şairidir. Necip Fazıl Kısakürek Türkçenin yaşayan en büyük şairi unvanını kazanmış bir edebiyatçı şair ve düşünürdür. Ayrıca günümüzün en popüler şairlerinden Ümit Yaşar Oğuzcan ve romancı ve öykü yazarı Oğuz Atay da projemiz kapsamındaki edebiyatçılardandır.

                Her okulumuzun düzenlemiş olduğu yarışma şartları ve başvuru koşulları belirlenmiş olup; öğrencilerimizin başvuruları kendi okullarının idareleri tarafından İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü web sayfasında bulunan forma işlenecektir. Yarışmalarda katılımcı sayısında bir kısıtlama bulunmamakta olup; dileyen tüm lise öğrencilerimiz katılabilecektir.

 

“İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Koç: Projemizle öğrencilerimizin hem yeteneklerini ortaya çıkarmalarını hem de kitap okuma alışkanlıklarını artırmalarını hedefliyoruz.” dedi.

 

                İlçemizin önde gelen yerel gazetelerinden birinin temsilci ise ile proje ile ilgili yaptığı röportajda bu Proje ile öğrencilerimizin keşfedilmemiş yeteneklerini ortaya çıkarma ve var olan yeteneklerini de geliştirme imkânı elde edileceğini belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Koç;  “Ayrıca İlçemizde tüm öğrencilerimizi çeşitli proje ve çalışmalarla aşılamaya çalıştığımız kitap okuma alışkanlığı edindirme adına da oldukça faydalı olacak bir proje olduğuna inanıyorum. Tabii öğrencilerimizin kendilerini aktif olarak ifade ettikleri her proje ve yarışmada olduğu gibi sosyalleşmeleri, kendilerini gerçekleştirerek özgüven sahibi olmaları amaçlanmaktadır.” dedi. 

 

Şartnameler için tıklayınız.

 

01-12-201601-12-201601-12-201601-12-201601-12-201601-12-201601-12-201601-12-201601-12-201601-12-2016

 

Soğanyemez Mah. Yılmaz Akpınar Bulvarı No9 Edremit/BALIKESİR - (266) 373 15 04, (266) 373 27 40

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.