BALIKESİR EDREMİT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Saniye Hüseyin Balya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Fernur Sözen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Birleşiyor.

Saniye Hüseyin Balya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Fernur Sözen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Birleşiyor.

  

İlçemizde 2012 yılından bu yana eğitim vermekte olan Saniye Hüseyin Balya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile 2014 yılından bu yana eğitim öğretime devam eden olan Fernur Sözen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tek çatı altında toplanıyor. 

İlçemizde şu anda iki adet devlet bir adet de özel olmak üzere toplam üç adet (eski adıyla) Sağlık Meslek Lisesi bulunması ve komşu ilçemiz Burhaniye’ de (10 km) de bir sağlık meslek lisesinin bulunması ve bölgemizdeki sağlık kuruluşlarının staj ve işletmede mesleki eğitim ihtiyacına cevap verememesi nedenleriyle ilçemizdeki Saniye Hüseyin Balya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Fernur Sözen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi birleşiyor. 

İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Koç: “İki okulumuzun birleşmesi başta istihdam sorunu olmak üzere İlçemizde meslek liselerimize ilişkin pek çok soruna da cevap vermiş olacaktır. ” 

                İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Koç; “Bilindiği üzere 2014 yılından itibaren sağlık meslek liselerinde alan ve dallarda yeniden yapılanmaya gidildiği için okullara girişte TEOG sonuçlarına göre öğrencilerin giriş puanında ciddi düşüşler yaşanmıştır. Bunun yanı sıra öğrencilerin işletmede mesleki eğitim ve staj yapmaları için nitelikli sağlık kuruluşu bulunmaması, işletmede mesleki eğitime giden öğrencilerin birçoğunun kanun gereği alması gereken ücretlerinin kamu hastaneler birliği tarafından tam olarak ödenememesi ve mezun olan öğrencilerin istihdam sorunu olmak üzere meslek lisesi öğrencilerimizi ilgilendiren çeşitli sorunlarla karşı karşıyaydık. İşte bütün bu nedenlerden dolayı gelecek yıl Saniye-Hüseyin Balya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin kapatılarak Edremit Fernur Sözen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde eğitim-öğretime devam etmesi düşünülmüştür.  Böylece Edremit Fernur Sözen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin de tam kapasite ile kullanılması mümkün olacaktır.” dedi. 

İki okulumuzun önümüzdeki eğitim-öğretim yılından itibaren birleştirilmesi neticesinde şube başına ortalama 34 öğrenci düşecek ve okulumuz 21 şube ile eğitim verecektir. 

 

 

22-06-201722-06-201722-06-201722-06-2017

Soğanyemez Mah. Yılmaz Akpınar Bulvarı No9 Edremit/BALIKESİR - (266) 373 15 04, (266) 373 27 40

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.