BALIKESİR EDREMİT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Vatana Değer Katan Kahramanlarımızı Şükran Ve Minnetle Andık.

Vatana Değer Katan Kahramanlarımızı Şükran Ve Minnetle Andık.

  

İl Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen BENGİ Projesi bünyesinde gerçekleştirilen; İlimizde ortaöğretim okullarında hayat hikâyeleri ile toplumumuza yön vermiş kahramanlarımızdan yola çıkılarak, öğrencilerimize vatanseverlik, vefa, çalışkanlık, sadakat, sorumluluk gibi duygu ve değerlerimizin benimsetilmesi amaçlanan, “Vatana Değer Katanlar’’ Projesi kapsamında bugün Edremit Anadolu Lisesi’nde Anma Programı yapıldı.

Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk ve Şehit Polis Memuru Fethi Sekin ile Bilim İnsanı Aziz Sancar’ı konu alan anma programına; İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Koç, İlçe Mal Müdürü Musa Asır, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Recep Özbudak, Okul Müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Edremit Anadolu Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri tarafından hazırlanan program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Koç, “Uğrunda ölmeyi göze alabileceğimiz, kutsallık atfettiğimiz en önemli mekânımızdır vatan.’’ dedi.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Koç;  “Allah yolunda ölenlere ölüler demeyin, onlar diridirler lakin siz bunu bilemezsiniz” ayeti kerimesine mazhar olan Ömer Halisdemir, Fethi Sekin, Muhammet Fatih Safitürk gibi kahramanlarımız ve daha niceleri şehit olmasaydı, üzerinde yaşadığımız toprağa vatan diyebilir miydik? Dünyada Türkleri adam yerine koymuyorlar ama biz çalışarak, başararak Türklerin hak ettiği gerçek itibarını tüm dünyaya duyuracağız” diyerek bir kavganın, bir ülkünün, bir idealin peşinden giden vatan sevdalısı Aziz Sancar gibiler olmasaydı Türkiye dışına çıkabilir miydik?

Adımız kahramansa, dillere destan olmuş zaferlerimiz varsa, çağlar açıp çağlar kapatmışsak zamanında. Kökümüze, tarihimize, gelenek ve kültürümüze sahip çıkarak daha nice çağları açar, nicelerini kapatırız. Ne mutlu şehitlik mertebesi için yanıp tutuşan vatan evlatlarına ve ne mutlu bizim rahatımız için çocuklarını yetim bırakan Ömerlere, Fethilere, Muhammet ve  Fatihler’e.. Tüm şehitlerimizi bir kez daha saygı ve şükranla anıyor, Allah’tan rahmetler diliyorum.’’ dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürünün konuşmasının ardından Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk, Şehit Polis Memuru Fethi Sekin ve Değerli Bilim İnsanı Aziz Sancar’ı tanıtan videoların izlenmesi ve öğrenciler tarafından kahramanlarımıza hitaben yazılan mektupların okunmasıyla salonda duygusal anlar yaşandı.

İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, “Binlerce vefat edenin birçoğunun isimleri anılmazken şu an Türkiye’nin her yerinde şehitlerimizin ismi anıldığında yürekler kıpırdamakta, gözler yaşarmakta; isimleri, gönüllerde yaşamaktadır. Allah bizlere de vatanımıza milletimize yaptığımız hizmetlerle anılmayı nasip etsin.  Bundan daha büyük bir servet olabilir mi?” dedi.

Edremit Anadolu Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri tarafından hazırlanan ve vatana değer katan kahramanlarımızın duygu dolu hikâyelerini konu alan drama gösterisi, izleyicilere hem anlamlı bir oyunculuk hem de güzel bir müzik ziyafeti sunarak büyük alkış aldı.

Şehit Ömer Halisdemir ve Şehit Öğretmen Aybüke Yalçın’ın da canlandırıldığı gösterinin ardından konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız; “Bazı anlar vardır sözün bittiği yerde oluruz. İşte şimdi de böyle sözün bittiği bir anın içindeyiz. Bu kadar güzel bir programın ardından duygularımız çok ama çok yoğun. Edremit Anadolu Lisesi öğrencilerine, öğretmenlerine ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Erzincan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı olarak görev yaptığı sırada Şehit Kaymakamımız Muhammet Fatih Safitürk için hazırlamış oldukları videonun da izlenmesinin ardından sözlerine devam eden İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız, “Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk,  Şehit Polis Memuru Fethi Sekin, baki kalan bu kubbede hoş bir sadâ bırakarak aramızdan ayrılıp gittiler. Bugün İzmir’in her yerinde sokaklarda okullarda kurumlarda Şehit Polis Memuru Fethi Sekin’in ismi yaşıyor, yaşatılıyor. Binlerce vefat edenin birçoğunun isimleri anılmazken şu an Türkiye’nin her yerinde şehitlerimizin ismi anıldığında yürekler kıpırdamakta, gözler yaşarmakta; isimleri gönüllerde yaşamaktadır. Allah bizlere de vatanımıza milletimize yaptığımız hizmetlerle anılmayı nasip etsin.  Bundan daha büyük bir servet olabilir mi? 

Değerler Eğitimi kapsamında yaptığımız tüm projelerde öğrencilerimize vatan millet sevdalısı bu değerli kişileri tanıtmayı amaçlamaktayız. Eğer öğrencilerimiz Ronaldo gibi, Messi gibi ünlü futbolculara duyduğu hayranlığı Aziz Sancar’a duymuyorlarsa biz bir şeyleri yanlış aktarmışız demektir. Bu nedenle gençlerimizin bu büyük fedakârlıkları bilmeleri çok ama çok önemlidir.

Bizlerin bu günlere gelmesine vesile olan Atatürk ve silah arkadaşlarının, ülkemizin birliği, dirliği, hür ve bağımsızlığını devam ettirmek için canlarını seve seve feda eden tüm şehitlerimizin mekânları cennet, ruhları şad olsun diyorum.” şeklinde konuştu. 

İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Koç’un İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız’a çiçek takdim etmesi ve hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından Karesi Ziraat Bankası Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından yapılan kara kalem resimlerden oluşan sergisinin gezilmesiyle program sona erdi. 

 

 11-05-201811-05-201811-05-201811-05-201811-05-201811-05-201811-05-201811-05-201811-05-201811-05-201811-05-201811-05-201811-05-201811-05-201811-05-201811-05-201811-05-201811-05-201811-05-201811-05-201811-05-201811-05-201811-05-201811-05-2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Soğanyemez Mah. Yılmaz Akpınar Bulvarı No9 Edremit/BALIKESİR - (266) 373 15 04, (266) 373 27 40

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.